sklep internetowy z legginsami

Skąd wzięła się moda na legginsy? Poznaj historię legginsów!
Skąd wzięła się moda na legginsy? Poznaj historię legginsów!

Legginsy to jeden z bardziej popularnych i najchętniej noszonych elementów garderoby damskiej. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, skąd wzięły się popularne na całym świecie legginsy i jakiego okresu sięga ich historia? Jeśli interesuje Was moda, z pewnością ten temat Was zainteresuje i zachęci do przeczytania tego artykułu. Opowiemy tu bowiem, jaka jest historia legginsów i dlaczego są one tak bardzo lubiane. Z pewnością zdziwi Was fakt, że strój ten znany jest od średniowiecza i pierwotnie noszony był przez mężczyzn. Ale o tym za chwilkę.

Skąd wzięła się moda na legginsy? Legginsów początki – XIV wiek

Legginsy to modowy „wynalazek” okresu średniowiecza. Po raz pierwszy pojawiły się one w XIV wieku i noszone były przez mężczyzn w Szkocji. Tak, tej samej Szkocji, w której z upodobaniem do dziś mężczyźni noszą kilty! Tamte legginsy wyglądały jednak nieco inaczej od tych, które znamy współcześnie. Legginsy w tamtym okresie były dwoma oddzielnymi pasami materiału, które sięgały po męskie biodra i przypominały nieco swoim wyglądem buty wykonane ze skóry lub element kolczugi. Co istotne, były one wykorzystywane zarówno jako element stroju codziennego, jak i w roli elementu przyodziewku wojskowego. Z czasem zmieniły się one w rodzaj grubego elementu odzieży służącego do zapewnienia odpowiedniego ogrzewania. Pozostawały one jednak w dalszym ciągu głównie elementem męskiej garderoby, kobiety zaś z czasem doczekały się swojej wersji. Współczesną formę legginsy przybrały dopiero w latach 50. XX wieku, ale to już zupełnie inna historia…

Czym właściwie są legginsy? Krótki przegląd zastosowania legginsów na przestrzeni wieków

Legginsy to element garderoby noszony na nogach. Wygląd i trendy zmieniały się na przestrzeni lat, a we współczesnej wersji możemy cieszyć się ich wyglądem od mniej więcej lat 60. poprzedniego stulecia. W tej wersji są one elastycznymi, a jednocześnie dość obcisłymi strojami, które zakładane są na nogi. Legginsy mają wysoki stan, a noszone są przede wszystkim przez kobiety. I z myślą o kobietach właśnie powstało mnóstwo ich oryginalnych wersji.

We wcześniejszych wiekach, bo od XIV wieku, aż po około wiek XVIII zarezerwowane były przede wszystkim dla panów i wykonane były ze skóry lub z innych tkanin. Takie legginsy owijały nogi od kostki aż po biodra. Z czasem zostały zapomniane, by powrócić z prawdziwą modową mocą we wspomnianych już latach 60. XX wieku i stać się jednym z ulubionych elementów garderoby kobiecej.

Ich popularność pojawiła się przede wszystkim wraz z pojawieniem się mody na aerobik, kiedy to kobiety zaczęły swoimi strojami nawiązywać do widywanych w telewizji tancerzy w obcisłych strojach. Ich spopularyzowanie miało również związek z rozpowszechnieniem się lycry z syntetycznych włókien w latach 80. Mniej więcej w tym właśnie czasie, legginsy zaczęły pojawiać się w modzie ulicznej.

Kolejna zmiana nastąpiła po 2010 roku, kiedy odzież tego typu zaczęła być używana w charakterze sportowym.

Chcesz kupić wysokiej jakości legginsy damskie? Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego CrazyLegs.pl po:

Legginsy i ich wojskowe zastosowanie

Od końca XIX wieku legginsy miały także zastosowanie stricte wojskowe. Żołnierze, w szczególności zaś piechota, nosili bardzo często legginsy, których funkcja polegała na ochronie podudzi. Ich rola skupiała się do ochrony przed wnikaniem brudu, błota, czy piasku do butów oraz dodatkowo legginsy miały być podparciem dla kostki. Także w tym okresie legginsy przybierały formę swoistej owijki wokół nóg. Były to specjalne pasy grubej tkaniny z wełny, która przypominała swoim wyglądem bandaż. Dzięki specjalnym paskom przymocowywanym do materiału legginsy te utrzymywały się na miejscu.

Z upływem lat ten rodzaj legginsów został wyparty przez płócienne, które zapinane były na klamry lub na guziki. Zabezpieczane były one dodatkowo od dołu specjalnym, regulowanym zapiętkiem przechodzącym pod dolną powierzchnią stopy.

XX wiek i popularyzacja legginsów damskich

Współczesny wygląd legginsy przybrały dopiero w latach 50. XX wieku. Jedną z prekursorek ich noszenia była Audrey Hepburn, która kojarzona może być również ze spodniami capri oraz stylowymi, kultowymi już okularami w kształcie kocich oczu. To właśnie ona odważyła się założyć tego rodzaju wąskie spodnie w 1954 roku, w następstwie czego zaczęły nosić je w krótkim czasie kobiety na całym świecie. Legginsy te różniły się jednak od tych, jakie znamy współcześnie. Nie były one tak rozciągliwe. Jednak poprzez odejście od popularnych wówczas spodni z szeroką nogawką stanowiły ogromny przełom w modzie.

Legginsy damskie i kolorowe legginsy dziecięce. Kupuj legginsy online na CrazyLegs.pl

W latach 60., po wynalezieniu i upowszechnieniu lycry, ten rodzaj materiału stał się bazą do powstania nowego rodzaju legginsów. Wielką popularność jednak legginsy zdobyły dopiero w latach 70. dzięki upowszechnieniu ich przez wielkie gwiazdy ówczesnego kina, w tym Olivię Newton-John. W latach 80. również cieszyły się popularnością za sprawą innej ikony popkultury, Madonny. Legginsy stały się jednym z podstawowych elementów jej garderoby, co miało ogromny wpływ na popularność tego stroju wśród kobiet.

Od lat 90. nastąpiło powolne odchodzenie od tego elementu garderoby. Powrócił on jednak tryumfalnie w XXI wieku, bijąc rekordy popularności od około 2016 roku. Stało się to za sprawą Paris Hilton, bliźniaczek Olsen, czy Lindsay Lohan, które z upodobaniem włączyły legginsy do swoich stylizacji.

Legginsy damskie i dziecięce na CrazyLegs.pl:

Legginsy damskie jednokolorowe
Legginsy damskie
Legginsy dziecięce
Najchętniej kupowane produkty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium